ویلای پیش ساختهساخت ویلای ارزانسازه ال اس افسوله ال اس اف

اعتماد شما تبلیغات ماست

logo-pardis-01
تفاوت سازه فولادی و بتنی | کدام سازه بهتر است فولادی یا بتنی | مقاومت فولاد و بتن در برابر عوامل جوی | نگهداری سازه های فلزی و بتنی | مقایسه فولاد و بتن در مقابل زلزله | 

فهرست مطالب

تفاوت سازه فولادی و بتنی

امروزه روش های مختلفی در سراسر دنیا برای ساخت و ساز وجود دارد اما سه روش اصلی ترین است که عبارتند از ساختمان با اسکلت فلزی و ساختمان با اسکلت بتنی و ساختمان با مصالح بنایی. سازه هایی که اسکلت ندارند مطمئنا با ارتفاع کم و در متراژ بسیار کم هستند و هیچ امنیتی ندارند. انتخاب هر کس برای نوع سازه به عوامل مختلفی از قبیل منطقه جغرافیایی و نوع آب و هوا و بودجه و … بستگی دارد.

در ادامه به تفاوت سازه فولادی و بتنی می پردازیم تا مشخص شود که کدام بهتر است سازه فولادی یا بتنی.

کدام سازه بهتر است فولادی یا بتنی

اگر سرعت اجرای کار برای ما در اولویت باشد بهتر است از سازه فلزی استفاده نماییم چرا که سازه های بتنی زمان بیشتری را صرف می نمایند تا ساخته شوند در واقع برای اسکلت بتنی باید هر طبقه به همراه سقف زده شود تا بتواند اسکلت طبقه بعدی را ساخت و این کار بسیار زمانبر است.

در سازه های بتنی امکان شکل پذیری میلگردها به شکل های مختلف وجود دارد همچنین مقاومت سازه بتنی در برابر آب و هوا بیشتر است و در حوادث آتش سوزی نیز مقاومت بیشتری دارد.

مقاومت فولاد نسبت به بتن بیشتر است چرا که بتن فقط در نیروهای فشاری خوب بوده و بتن در مورد نیروهای کششی و برشی عملکرد ضعیفی دارد و در صورتی که با میلگرد مسلح نشود به راحتی ترک برداشته و تخریب می شود.

در مقابل فولاد به دلیل همگن بودن مواد و شکل پذیری بالا نیروهای دینامیکی و ضربه ای را به خوبی تحمل می کند در صورتیکه بتن ساختار ناهمگن دارد و شکننده است و در مقابل نیروها و انفجار ترک خورده و عملکرد سازه مختل می شود.

مقاومت فولاد و بتن در برابر عوامل جوی

فولاد اگر بدون روکش مناسب در تماس با آب قرار بگیرد ممکن است دچار خوردگی شود و این می تواند برای امنیت سازه خطرناک باشد. اصولا متخصصان با فرآیندی مانند ضد زنگ و یا رنگ کردن از خوردگی فولاد جلوگیری مینمایند. در مقابل بتن در مقابل آب مقاوم است و دچار خوردگی نمی شود.

بتن در واقع اغلب از منابع محلی تهیه می شود و با کمترین میزان انرژی به محل ساخت انتقال داده می شود. میلگرد موجود در بتن نیز اغلب از مواد بازیافتی تهیه می شود در واقع در پایان عمر مفید یک سازه یا ساختمان بتن را می توان خرد و بازیافت کرد اما مواد بازیافتی را نمی توان برای بتن ساختمان جدید استفاده کرد.

بازیافت فولاد برای سالم نگه داشتن محیط زیست کار بسیار خوبی است و کمک می کند تا از منابع طبیعی کمتر استفاده شود. فولاد موجود در ساختمان ها قابل بازیافت است و با استفاده از کوره های بزرگ آلیاژ صورت می گیرد.تفاوت سازه فولادی و بتنی | کدام سازه بهتر است فولادی یا بتنی | مقاومت فولاد و بتن در برابر عوامل جوی | نگهداری سازه های فلزی و بتنی | مقایسه فولاد و بتن در مقابل زلزله | 

نگهداری سازه های فلزی و بتنی

فولاد نیاز به تعمیر و نگهداری بسیار کمی دارد و به سرعت و به راحتی تعمیر می شود. الزامات و هزینه های نگهداری مادام العمر آن نیز در طول عمر ساختمان کم است. به علاوه اینکه فولاد مقاوم در برابر آب و هوا و آفتاب است و میتواند با روکش هایی پوشانده شود که این مقاومت را افزایش می دهد و نیز به دلیل دوام زیاد دارای عمر مفید بیشتری نسبت به بتن است.

حسن قطعات فلزی در این است که اگر یک قطعه خراب شود فقط همان یک قطعه نیاز به تعمیرات دارد. در مقابل تعمیرات بتن به زمان و هزینه بیشتری نیازمند است.

حجم اسکلت فلزی نسبت به اسکلت بتنی

برای پروژه هایی مثل ساخت تونل و سد و … مطمئنا استفاده از بتن بهترین انتخاب است. البته باید اضافه کنم که برای ساخت و ساز، بتن همیشه انتخاب آگاهانه و درستی نیست. چرا که در پروژه های کوچک ساختمانی بتن بخشی از زیر بنای مفید ساختمان را ازبین می برد.

اگر به مسائل معماری و زیباسازی به موضوع نگاه کنیم در سازه های بتنی اغلب در نصب شیشه های بزرگ به مشکل می خورند و برای برجستگی هایی مانند بالکن و تراس نیز مشکلاتی وجود دارد.

در مقابل در سازه های فولادی نسبت وزن به استحکام بیشتر بوده و این امر امکانات زیادی را که در سازه های بتنی در دسترس نیست در اختیار طراحان و معماران قرار می دهد. مثلا سازه های بزرگ فلزی می تواند عرض بیشتری داشته باشد که گاهی این سازه های بدون ستون تا 90 متر نیز می رسد.

مقایسه فولاد و بتن در مقابل زلزله

تفاوت سازه فولادی و بتنی در چیست عده ای بر این باورند که وزن زیاد بتن موجب مقاومت بیشتر آن در مقابل زلزله است اما این امر تا حدودی بستگی به طراحی و اجرای کار دارد و در مقابل سازه های فلزی در مقابل زلزله و سایر بارهای جانبی مقاومت بهتری دارد. همچنین اگر این دو سازه بتنی و فلزی را نسبت به آتش سوزی مقایسه کنیم متوجه می شویم که بتن در مقابل آتش سوزی بسیار مقاوم تر است.

هزینه های اجرا و دستمزد نیروی کار در سازه بتنی بیشتر است یا در سازه های فلزی و فولادی

در اسکلت فلزی دستمزد بر اساس وزن محاسبه می شود ولی در مقابل دستمزد سازه های بتنی را بر اساس مترمربع حساب می کنند. در سازه های فلزی بیشتر کار در کارخانه ها انجام می شود و در هنگام اجرا نیاز به نیروی متخصص زیادی نیست. البته این به معنای این نیست که اسکلت فلزی ارزان تر تمام می شود چرا که فولاد بسیار گران است و در یک ساختمان معمولی به طور متوسط حدود 15 الی 20 درصد گران تر از اسکلت بتنی است.

مدت زمان اجرای پروژه

در یک ساختمان معمولی برای اسکلت بتنی تقریبا حدود 120 روز با اجرای سقف ها طول می کشد این در حالی است که اسکلت فلزی چیزی حدود ده روز طول می کشد چرا که نیازی به اجرای هر سقف بعد از تمام شدن هر طبقه نیست و ابتدا تمام اسکلت اجرا و سپس سقف ها اجرا می شود.تفاوت سازه فولادی و بتنی | کدام سازه بهتر است فولادی یا بتنی | مقاومت فولاد و بتن در برابر عوامل جوی | نگهداری سازه های فلزی و بتنی | مقایسه فولاد و بتن در مقابل زلزله | 

سوالات متداول

قیمت اسکلت بتنی بهتر است یا فلزی؟ اکثر فولادهایی که امروزه تولید می شود از مواد بازیافتی تهیه می گردد. در واقع با بازیافت نخاله های ساختمان های تخریب شده به دست آمده و در مقایسه با بتن ارزان تر می باشد.

استقامت کدام اسکلت بیشتر است بتنی یا فلزی؟ سازه فولادی و فلزی بسیار مستحکم و شکل پذیر است

انطباق پذیری اسکلت بتنی بهتر است یا فلزی؟ فولاد یک ماده منعطف است که می تواند در طیف وسیعی از طرح ها و طیف وسیعی از کاربری ها ساخته شود. نسبت استحکام فولاد نسبت به سایر مصالح ساختمانی بیشتر است.

کلام آخر

در کل تفاوت سازه فولادی و بتنی زیاد است و خیلی دقیق نمی توان یکی از اسکلت ها را انتخاب نمود و دیگری را حذف چرا که هر پروژه در هنگام اجرا و با توجه به نظر مهندس ناظر ممکن است کمی و کاستی هایی داشته باشد.

در این مقاله سعی کردیم تا مطالبی را درباره تفاوت سازه فولادی و بتنی مطالبی را بیان کنیم امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد لطفا نظرات و تجربیات خود را در پایین همین مطلب با ما در میان بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره پردیس گیلان

مجموعه مهندسی پردیس گیلان با ترکیب تیمی مجرب و کاردان از سال ۱۳۸۹ در زمینه های مختلف ساخت ساز با روش نوین ساختمانی فعالیت خود را شروع کرده و در این سالها پروژه های متعددی به انجام رسانده است. خدمات این گروه شامل طراحی و اجرا سازه های پیش ساخته ، ساخت خانه های LSF ، طراحی داخلی ، طراحی نما و منظر ، اخذ مجوز ساخت ، نقشه برداری ساختمان میباشد.

 

اطلاعات تماس

  • بلوار معلم 15 متری طالقانی ساختمان آریا طبقه 5 واحد 9
  • 09120434409
  • pardisgilanlsf@gmail.com
پیمایش به بالا

برای مشاوره سریع فقط شمارتو وارد کن