ویلای پیش ساختهساخت ویلای ارزانسازه ال اس افسوله ال اس اف

اعتماد شما تبلیغات ماست

logo-pardis-01
مشاوران املاک به زودی بساطشان برچیده خواهد شد!!! این موضوعی است که توسط سازمان ثبت اسناد اعلام شده است و ممکن است به زودی اجرا شود. در این مقاله بخوانید.

فهرست مطالب

مشاوران املاک یا دفاتر مشاور املاک جایی است که حتما هر کدام از ما برای حداقل یکبار به این دفاتر مراجعه کرده ایم تا بتوانیم خانه و یا دفتر کاری را تهیه کنیم. با گران شدن بیش از حد قیمتهای مسکن شاهد این هستیم که رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به فکر اجرای قانونی قدیمی و البته کاربردی افتاده تا بتواند کمی این افزایش قیمت را کنترل کند و رونقی به بازار مسکن ببخشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

با افزایش 300 تا 400 درصدی اجاره بها در برخی مناطق شاهد گرانی قیمت مسکن در ایران هستیم که در مرحله اول تمامی انگشت اتهام به سمت مشاوران املاک نشانه میرود. باید بگوییم که برای کاهش قیمت مسکن باید به عرضه و تقاضا دقت کاهی داشته باشیم. حتما میدانید که توازم بین عرضه و تقاضا باعث میشود تا قیمت مسکن کنترل شود و بتوان این تورم افزایشی قیمت مسکن را کنترل کرد.

ولی در شرایط فعلی برای اینکه بتوان کمی این افزایش قیمت سونامی وار را کنترل کرد میبایست نظارت بر دفاتر املاک را افزایش داد. در سالهای اخیر شاهد این بودیم که نظارت بر دفاتر معاملات املاک کاهش چشمگیری داشته و شکایات بسیاری از طرف کاربران در این حوزه وجود دارد که نشان از تخلف برخی از این دفاتر دارد و نارضایتی مردم را در پی داشته است. همین امر باعث شده است تا رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک به فکر اجرای این قانون بیافتد.

محدود شدن فعالیت مشاوران املاک

بر اسا اعلام سازمان ثبت اسناد به زودی مشاوران املاک حق تنظیم سند معاملات را ندارند و فقط میتوانند طرفین معامله را به یکدیگر معرفی کنند. در صورت اجرای این قانون شاهد کاهش چشمگیر فعالیت دفاتر معاملات املاک خواهیم بود و میتواند موجب کاهش چشمگیر انواع تخلفات در این حوزه باشد.

طبق اعلام سازمان ثبت به زودی سامانه ای راه اندازی خواهد شد تا بعد از معرفی طرفین معامله به یکدیگر توسط مشاوران املاک، انجام کلیه امور خرید و فروش و یا اجاره در این سامانه انجان خواهد شد و تنظیم سند نیز در همین سامانه انجام خواهد گرفت و دیگر دفاتر مشاور املاک اجازه تنظیم سند را در دفاتر خود ندارند. این موضوع در حال حاضد اعلام شده است و هنوز رئیس اتحادیه مشاوران املاک در این رابطه نظری ارائه نکرده است.

کاهش-حق‌الزحمه-مشاوران-املاک

کاهش حق‌الزحمه مشاوران املاک

با جرای این قانون شاهد کاهش چشمگیر حق الزحمه مشاوران املاک خواهیم بود. با اجرای این قانون دیگر دریافت حق الزحمه بر اساس قیمت واقعی انجام نخواهد شد و شاهد دریافت حق الزحمه بر اساس قیمت منطقه ای خواهیم بود که میتواند تاثیر چشمگیری در میزان حق الزحمه دریافتی مشاوران املاک داشته باشد.

همانطور که حتما میدانید قیمت منطقه ای ملک از قیمت واقعی بسیار پایینتر است و معیار محاسبه دفتر قیمتی است که سازمان امور اقتصاد و دارایی در قالب یک دفترچه اعلام میکند و قیمتهای اعلامی از قیمتهای واقعی بسیار پایینتر میباشد. بعنوان مثال از ملکی از قیمت واقعی 5 میلیاردی برخوردار باشد در این دفتر قیمت منطقه ای اعلام شده چیزی در حدود 15 تا 20 میلیون تومان میباشد. همین موضوع باعث میشود تا میزان هزینه دریافتی مشاوران املاک کاملا کاهش پیدا کند و میتواند باعث کاهش چشمگیر دفاتر مشاوران املاک شود.

محدود کردن مشاوران املاک

در صورت اجرای این قانون شاهد محدود شدن دفاتر مشاور املاک خواهیم بود و شاید بتواند در کاهش قیمت مسکن و هزینه های خرید و فروش و اجاره تاثیری داشته باشد ولی باید بدانیم که دفاتر مشاور املاک شاید تاثیری در افزایش قیمت مسکن داشته باشند ولی اجرای این قانون نیز نمیتواند تاثیر چشمگیری در کنترل قیمتها و نیز رونق این بازار راکد داشته باشد.

تمامی مطالب اعلام شده در این مقاله اعلام شده توسط رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور میباشد و ممکن است در آینده ای نزدیک اجرایی شود. امیدواریم توانسته باشیم کمی در این رابطه اطلاعاتی را به شما ارائه کرده باشیم.

منبع: tejaratnews.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا

برای مشاوره سریع فقط شمارتو وارد کن