ویلای پیش ساختهساخت ویلای ارزانسازه ال اس افسوله ال اس اف

اعتماد شما تبلیغات ماست

logo-pardis-01
مقایسه ساندویچ پانل با انواع پوشش های صنعت ساختمان سازی و LSF | تفاوت LSF با ساندویچ پانل | مزایا و معایب ویلاهای پیش ساخته ساندویچ پانل | طول عمر مفید ویلا پیش ساخته ساندویچ پانل | مقایسه ساندویچ پانل با انواع پوشش های صنعت ساختمان سازی | 

فهرست مطالب

مقایسه ساندویچ پانل با انواع پوشش های صنعت ساختمان سازی و LSF

ساندویچ پانل به نوعی متریال ساختمان پیش ساخته گفته می‌شود که از همه جانب به صرفه‌تر از مصالح سنتی است. این سازه‌های پیش ساخته از رایج‌ترین انواع سازه‌های پیش ساخته شناخته می‌شود. این نوع پانل‌ها از دو لایه ورق فلزی به عنوان پوشش خارجی و یک لایه فوم برای قسمت مرکزی تشکیل شده‌اند.

ساندویچ پانل‌ها‌ به طورکلی در انواع دیواری و سقفی دسته بندی می‌شوند.

ساندویچ پانل سقفی نمونه دیگری از پانل‌های ساندویچی است که برای پوشاندن سقف سازه‌هایی مانند سوله، کارخانه، ویلاها و… استفاده می‌شود. سطح خارجی پانل‌های سقفی بر خلاف نمونه دیواری آن دارای گام‌هایی هستند که از نفوذ برف و باران و رطوبت به داخل فضا جلوگیری می‌کنند.

ساندویچ پانل دیواری ساختاری همانند کلیه پانل‌های ساندویچی و ساختاری لایه‌ای دارد. ساندویچ پانل دیواری برای پوشش دیوار در ساختمان‌های پیش ساخته، کانکس، سوله و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. پانل‌های دیواری نیز بسته به نوع کاربرد در انواع مختلفی دسته بندی می‌شوند.

از جمله مزایای این پانل‌های ساندویچی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: قیمت پایین،ضدآب بودن،مقاوم در برابر عوامل طبیعی از جمله زلزله و طوفان،

همچنین کم حجم بودن و سبک بودن پانل‌ها نیز به عنوان یک عامل تأثیر‌گذار در حمل و نقل و کاهش هزینه‌های مربوطه محسوب می‌شود.

پانل های ساندویچی معمولا از موادی مثل پلی استایرن، پشم سنگ، پشم شیشه و پلی اورتان ساخته می شود. این پانل های ساندویچی در ساختار سقف و دیوارهای یک ساختمان پیش ساخته مورد استفاده قرار می گیرند.

از مهمترین ویژگی های ساختمان های پانل ساندویچی استحکام بالا، مصرف کم مصالح و هزینه کمتر، عایق بودن در برابر حرارت و صوت، کشش زیاد در برابر بار سنگین را می توان نام برد.

در سازه های ال اس اف همه ی تیر و ستون های بنا از ورقه های کم ضخامت استیل ساخته می شوند که دارای روکش گالوانیزه می باشد، این تیر و ستون ها توسط پیچ و مهره یا پرچ و جوش به هم متصل می شوند که در ظاهر اسکلت بندی ظریف دارند اما در عمل بسیار استحکام دارند.

سپس برای دیوارچینی و پوشاندن سطوح داخلی و خارجی جداره های جانبی و همچنین کف سازی،مصالح مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی های سازه ال اس اف می توان به مقاومت بالا در برابر زلزله های شدید، مقاومت بالای سازه، سبک بودن سازه اشاره کرد.

تفاوت LSF با ساندویچ پانل

ساختمان های ال اس اف اسکلتی سبک و فولادی دارد که با روش هایی مانند تزریق بتن پاششی ساخته می شود اما ساختمان های پانلی اسکلتی کلی دارند که به کمک صفحات فولادی که مقاومت بالایی دارند ساخته می شوند.

در طراحی ویلاهای پیش ساخته LSF از تیرها و ستون‌هایی استفاده می‌شود که در ساخت آن‌ها از ورق‌های کم ضخامت استیل استفاده شده است و بر روی آن‌ها روکشی از گالوانیزه قرار گرفته است. این ورق‌ها به دلیل ضخامت کمی که دارند از وزن پایینی برخوردار بوده و همین امر نیز باعث کاهش وزن ویلا و بار مرده سازه می‌شود.

از طرف دیگر در طراحی ویلاهای پیش ساخته ساندویچ پانل، از پانل‌هایی استفاده می‌شود که ساختار ساندویچی شکل دارند و در طراحی آن‌ها از دو لایه ورق فلزی گالوانیزه در دو طرف و یک لایه میانی از جنس پلی اورتان که خاصیت عایقی بالایی دارد استفاده شده است.

مقایسه ساندویچ پانل با انواع پوشش های صنعت ساختمان سازی و LSF | تفاوت LSF با ساندویچ پانل | مزایا و معایب ویلاهای پیش ساخته ساندویچ پانل | طول عمر مفید ویلا پیش ساخته ساندویچ پانل | مقایسه ساندویچ پانل با انواع پوشش های صنعت ساختمان سازی | 
پس می‌توان گفت که این دو نوع سازه از نظر نوع مصالح و متریال مورد استفاده در طراحی آن‌ها تفاوت‌هایی با هم دارند که همین تفاوت‌ها نیز باعث تفاوت در سرعت فرایند اجرا و هزینه‌های آن‌ها می‌شود.

از طرفی می‌توان گفت که وزن سازه در ویلا پیش ساخته LSF به دلیل استفاده از ورق های فلزی با ضخامت بسیار پایین در مقایسه با ویلا پیش ساخته ساندویچ پانل کمتر است.

تفاوت دیگر این سازه ها در تعمیر و نگهداری آنها بوده که این فرایند در سازه‌های پیش ساختهLSF به دلیل نوع طراحی آن‌ها در مقایسه با سازه‌های پیش ساخته ساندویچ پانل مشکل تر خواهد بود.

مصالح مورد استفاده در خانه‌های پیش ساخته براساس درخواست مشتریان همچنین محل سکونت آن‌ها از لحاظ گرمسیر و سردسیر بودن انواع مختلفی مانند بتنی، فلزی، ساندویچ پانل، چوبی و ورق‌های LSF دارند.

مزایا و معایب ویلاهای پیش ساخته ساندویچ پانل

ویلاهای پیش ساخته ساندویچ پانل به دلیل نوع طراحی و ساختاری که دارند از مزایای بسیاری برخوردار هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به قابلیت این ویلاها در کاهش مصرف انرژی اشاره کرد. همان طور که اشاره کردیم در طراحی این ویلاها از قطعات ساندویچ پانل استفاده می‌شود که از خاصیت عایقی بالایی برخوردار بوده و مانع از تبادل حرارتی و اتلاف انرژی می‌شود.

به همین دلیل در ویلاهایی که در ساختار آن‌ها از قطعات پیش ساخته ساندویچ پانل استفاده می‌شود مصرف انرژی کاهش پیدا خواهد کرد. از دیگر مزایای این سازه‌ها می‌توان به نصب سریع و آسان آن‌ها اشاره کرد. این قطعات پیش ساخته معمولاً در کارخانه‌ها تولید شده و با انتقال به محل اجرای پروژه در کمترین زمان نصب و اجرا می‌شوند.

مزیت دیگر ویلا پیش ساخته ساندویچ پانل مقاومت بالای آن در برابر زلزله بوده که به خاطر استحکام و دوام بالای قطعات بکار رفته در ساختار آن است. همچنین این ویلاها به دلیل نوع طراحی و ساختاری که دارند از بار مرده و وزن پایینی برخوردار هستند که همین امر نیز می‌تواند به بهبود عملکرد آن‌ها در برابر زلزله کمک کند.

خاصیت ضد حریقی این ویلاها از دیگر مزایای استفاده از آن‌هاست. ویلاهای پیش ساخته ساندویچ پانل به صورت نسوز و یا به طور کامل تر به صورت دیرسوز طراحی می‌شوند و به همین دلیل از مقاومت بالایی در برابر حریق برخوردار هستند.

همچنین خاصیت عایقی آن‌ها در برابر آب و رطوبت، عایق صوتی، مقاوم در برابر زنگ زدگی، خوردگی، کپک زدگی، تأثیرات مواد شیمیایی و غیره از دیگر مزایای این پانل ها است.

معایب ویلاهای پیش ساخته ساندویچ پانل

ویلاهای پیش ساخته ساندویچ پانل در کنار مزایای بسیاری که دارد از یک سری معایب نیز برخوردار است. اول اینکه اجرای پانل‌ها نیازمند تخصص بالایی بوده و اجرای تخصصی آن‌ها نیز با صرف هزینه‌های بالایی همراه خواهد بود که همین مسئله نیز باعث افزایش هزینه های اجرای پروژه در این روش می‌شود.

مورد دوم احتمال جدا شدن ورق فلزی از بخش فومی این پانل‌ها بوده که به خاطر اختلاف دمای هوای موجود در داخل و خارج ویلا ایجاد می‌شود.

مقایسه ساندویچ پانل با انواع پوشش های صنعت ساختمان سازی و LSF | تفاوت LSF با ساندویچ پانل | مزایا و معایب ویلاهای پیش ساخته ساندویچ پانل | طول عمر مفید ویلا پیش ساخته ساندویچ پانل | مقایسه ساندویچ پانل با انواع پوشش های صنعت ساختمان سازی | 

طول عمر مفید ویلا پیش ساخته ساندویچ پانل

طول عمر مفید ویلا پیش ساخته ساندویچ پانل به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این بخش به بررسی آنها می پردازیم. اولین عامل مؤثر بر طول عمر این ویلاها جنس ساندویچ پانل و کیفیت متریال بکار رفته در طراحی آن است. هر چه کیفیت مواد بکار رفته در ساخت ساندویچ پانل بالاتر باشد ویلا مورد نظر از استحکام بیشتری برخوردار بوده و طول عمر آن نیز بالاتر خواهد بود.

عامل دوم میزان مقاومت قطعات پیش ساخته این ویلاها در برابر نفوذ حشرات و جانداران موزی است. از آن جایی که در ساخت ساندویچ پانل این ویلاها از ورقه های آلوزینک استفاده می شود این بخش ها از مقاومت بالایی در برابر نفوذ حشرات برخوردار بوده که همین امر نیز با افزایش طول عمر سازه همراه خواهد بود.
عامل دیگری که باعث افزایش طول عمر ویلا پیش ساخته ساندویچ پانل می‌شود تعمیر و تعویض آسان قطعات آن است. چنان چه بخش‌هایی از قطعات سازنده این ویلاها دچار آسیب و خرابی شوند با تعویض آن‌ها می‌توان مانع از سرایت آسیب به دیگر بخش‌های سازه شد و با این کار می‌توان دوام و طول عمر کل سازه را افزایش داد.

در طراحی لایه‌های بیرونی این ویلاها از فلزات مرغوبی چون فولاد آلیاژی استفاده می‌شود که باعث افزایش مقاومت مکانیکی آن‌ها در برابر شرایط محیطی می‌گردد. با در نظر گرفتن این فاکتورها و در مجموع می‌توان گفت که این ویلاها طول عمری بالغ بر ۵۰ سال خواهند داشت.

مقایسه ساندویچ پانل با انواع پوشش های صنعت ساختمان سازی 

مقایسه ساندویچ پانل با انواع پوشش صنعت ساختمان سازی از نظر قیمت، نصب و اجرا و نیز ساختار کلی انجام می گیرد. ابتدا ساندویچ پانل ها با مشکلات و ضعف هایی روبه رو بودند مثل خوردندگی زیاد در محیط و ضعف در مقابل آتش سوزی و حریق که البته با استفاده از روکش های فلزی و استفاده از فلزات مقاوم همچون آلومینیوم و آلوزینک این مشکلات هم برطرف شده است.

اگر از لحاظ قیمت مقایسه کنیم دیوارهای ساندویچ پانلی بسیار مقرون به صرفه تر از دیوارهای سنتی می باشند چرا که هم اجرای کار راحت تر و سریع تر است و هم بسیار تمیز است.

همین امر موجب برتری ساندویچ پانل ها نسبت به مصالح ساختمانی سنتی است چرا که کیفیت بالا و سرعت زیاد موجب شده تا هزینه ها کم شود. در ضمن عایق بودن دیوارهای ساندویچ پانلی سبب شده تا از هدر رفت انرژی جلوگیری شود و این نیز موجب صرفه جویی در هزینه ها در بلند مدت می باشد.

سبک بودن این پانل ها نیز موجب شده تا در مقابل زمین لرزه مقاومت بیشتری نسبت به دیگر سازه ها داشته باشد چرا که بیشترین آسیب و تخریب را ساختمان های سنگین در هنگام زلزله می بینند.

سوالات متداول

آیا از ساندویچ پانل ها نیز در هر شرایط آب و هوایی می توان استفاده کرد؟ ساندویچ پانل ها از خاصیت عایقی بالایی برخوردار هستند و با توجه به مصالحی که در دیوارها و سقف این سازه ها مورد استفاده قرار گرفته است سبب شده تا از اتلاف انرژی گرمایشی و سرمایشی جلوگیری شود. پس این نوع سازه مناسب هر نوع آب و هوایی می باشد.

آیا ویلاهایی که با کمک ساندویچ پانل ها ساخته می شود در برابر زلزله مقاوم است؟ این ویلاها از مقاومت بالایی در برابر نیروهای وارده برخوردار هستند که همین امر نیز باعث شده تا در مقابل زلزله مقاوم باشد.

همچنین نوع مصالح به کار رفته در این نوع ساختمان ها موجب شده تا بار مرده و وزن کمتری در مقایسه با سازه های معمولی داشته باشد و در مقابل زلزله عملکرد بهتری نیز داشته باشد.

کلام آخر
سازه های ساخته شده با ساندویچ پانل ها از مقاومت بالایی برخوردار هستند چرا که نوع مصالحی که در ساخت دیوارها و سقف این سازه ها به کار رفته موجب شده تا سازه هم در مقابل زلزله مقاومت بالایی داشته باشد و هم در هر شرایط آب و هوایی دوام بیاورد. لطفا نظرات و تجربیات خود را در پایین همین مطلب با ما در میان بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره پردیس گیلان

مجموعه مهندسی پردیس گیلان با ترکیب تیمی مجرب و کاردان از سال ۱۳۸۹ در زمینه های مختلف ساخت ساز با روش نوین ساختمانی فعالیت خود را شروع کرده و در این سالها پروژه های متعددی به انجام رسانده است. خدمات این گروه شامل طراحی و اجرا سازه های پیش ساخته ، ساخت خانه های LSF ، طراحی داخلی ، طراحی نما و منظر ، اخذ مجوز ساخت ، نقشه برداری ساختمان میباشد.

 

اطلاعات تماس

  • بلوار معلم 15 متری طالقانی ساختمان آریا طبقه 5 واحد 9
  • 09120434409
  • pardisgilanlsf@gmail.com
پیمایش به بالا

برای مشاوره سریع فقط شمارتو وارد کن